ברוכים הבאים לעמותת ידידי המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה | לחדשות ועדכונים של המרכז הרפואי סורוקה


אודות | ההצלחות שלנו


‏2015–07–21

 היחידה לטיפול נמרץ פגים בסורוקה -
עברה בהצלחה את המבדקים המחמירים
של מכון התקנים, לחידוש תו תקן ניהול האיכות  ISO 9000 


היחידה לטיפול נמרץ פגים בסורוקה היא מחלקת האשפוז והפגייה הראשונה בארץ אשר קבלה כגוף עצמאי את תו תקן ניהול האיכות היוקרתי 9000 ISO כבר בשנת 2008.  
תו תקן זה ניתן ליחידה לאחר שעמדה בהצטיינות במבדקים המחמירים של מכון התקנים הישראלי, שהוא הנציג בארץ של מכון הסטנדרטים הבין-לאומי – International Standards Organization  (ISO). 
יחידת הפגים בסורוקה חרתה על דיגלה את המחויבות לאיכות ומצוינות בשירות. 
 
לאחרונה התקיים מבדק נוסף של מכון התקנים הישראלי והפגייה עמדה בהצלחה גם במבדק זה וקיבלה חידוש של תו התקן. רבקה טפר, אחות במחלקה בעלת תואר שני בניהול מערכות בריאות מובילה תהליך זה בהצלחה.
 
עמידה בסטנדרטים של ניהול איכות על פי תקני ISO מחייבת הקפדה על קיום נהלים קפדניים של שירות, פעילות תקינה ומבוקרת של הציוד הרב והמתוחכם, הכנה ומתן תרופות, מניעת זיהומים וכללי מנהל תקינים. עמידה בתנאי התקן מצריכה שיפור מתמיד של איכות והוכחת השיפור באמצעות מדדי איכות.
 
בכל שנה נולדים במרכז הרפואי סורוקה כ-16,000 תינוקות. לא מעט מיילודים אלה זקוקים לטיפול מיוחד לאחר הלידה באחת מיחידות מחלקת יילודים ופגים.
 1.1% מהתינוקות הם פגים שמשקלם בלידה קטן מ־1500 גרם
כ -15%  מהתינוקות סובלים מבעיות רפואיות הדורשות טיפול נמרץ או טיפול מיוחד 
מחלקת יילודים ופגים בסורוקה, היא הגדולה והמובילה מסוגה בישראל והצוות הרפואי מהווה מודל טיפולי ייחודי  לתינוקות ולבני משפחותיהם.
מדי שנה, מטפלת המחלקה ביותר  מ-2,300 יילודים מאושפזים שמתוכם יותר מ-200 נולדו במשקל לידה נמוך מאד ומטופלים בפגייה.
 
לדברי ד"ר אגי גולן, מנהלת המחלקה ליילודים ופגים בסורוקה: "הטיפול הנמרץ בילוד ובייחוד בילוד הפג הוא מורכב ביותר ודורש כוח אדם מיומן ואמצעים טכנולוגים מתקדמים ביותר. שמירה על איכות הטיפול והקפדה על מניעת טעויות דורשים מהצוות המטפל עמידה בנהלים קפדניים ובדיקה מתמדת של איכות הטיפול ואיכות המכשור והכנת התרופות. שמירה על רמה גבוהה של כל אלה אפשרית רק אם הצוות דבק בנוהלי עבודה מתוקנים".
 
צוות יחידת הפגים בעידוד הנהלת בית החולים מעמיד עצמו בפני בקרה מתמדת של ניהול איכותי של הטיפול בפגים ובהוריהם על ידי הבקרים הקפדניים של מכון התקנים. הבקרה נעשית על פי סטנדרטים של מכון הסטנדרטים הבין לאומי (ISO) . כאמור, צוות הפגייה עמד בבקרה זו בהצלחה וימשיך לעמוד תחת בקרה זו באופן שוטף בשנים הבאות.
 
התקן הבינלאומי מקנה ליחידה ולבית החולים יוקרה רבה בארץ ובעולם.רחל דוד, סורוקה
בתמונה: ד"ר אגי גולן, מנהלת המחלקה ליילודים ופגים בסורוקה, ויותם וייס, סטודנט לרפואה

לכל ההצלחות «
אביעוז קריספין