ברוכים הבאים לעמותת ידידי המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה | לחדשות ועדכונים של המרכז הרפואי סורוקה


אודות | ההצלחות שלנו


"אין בפי מילים לתאר כמה אני מודה לבני המשפחה שהסכימו לתרום איברי יקירתם. בזכותם אני מתחילה בחיים חדשים" כך אמרה מליכא ג'מעין שעברה השתלת כליה בסורוקה במפגש מרגש עם בני המשפחה התורמתאפרת כהן ז"ל, תושבת קרית מלאכי בת 13 במותה, נשואה לבני ואם לשלושה ילדים, נפטרה בשבוע שעבר על רקע של דימום מוחי. בני משפחתה החליטו לתרום את אבריה. מליכא ג'מעין, תושבת חורה הסובלת במשך שנים מאי-ספיקת כליות סופנית, מתחילה בימים אלה חיים חדשים לאחר שכלייתה של אפרת כהן ז"ל הושתלה בגופה.

אי-ספיקת כליות סופנית מתאפיינת בירידה בלתי הפיכה בתפקודי כליות. תהליך זה עלול להוביל לאובדן מלא של התפקוד הכליתי שמשמעותו הזדקקות לטיפול כליתי חליפי או להשתלת כליה. המחלה גורמת לכך שהכליות אינן מצליחות לבצע את תפקידיהן: סינון רעלים, ניתור לחץ-דם ושמירה על מאזן חומצה ובסיס בגוף. רמת התפקוד הירודה של הכליות, חייבה את מליכא להתחבר למכשיר דיאליזה כמעט יום-יום במשך כשש שנים. בחודשים הקרובים, צפויה השתלת הכליה להחזירה לחיים מלאים ולהשאיר את טיפולי הדיאליזה מאחור.

מליכא מספרת: "אחי ביקש לתרום לי את כלייתו, אך לא נמצאה התאמה ונאלצתי להמתין זמן רב לתרומה. כשהודיעו לי שיש כליה, זה היה מאד מפתיע. עכשיו אני מרגישה כאילו נולדתי מחדש. אין בפי מילים לתאר כמה אני מודה לבני המשפחה שהסכימו לתרום איברי יקירתן". מוסיפה מליכא: "אני שמחה שיכולתי לעשות את ההשתלה פה בבאר-שבע, קרוב לבית ולמשפחה. התקופה של טיפולי הדיאליזה הייתה מאוד קשה, כל טיפול מאוד ארוך ואחריו הרגשתי מותשת. תרומת המשפחה לא מובנת מאליה".

בני כהן, בעלה של אפרת ז"ל, סיפר בהתרגשות: "מותה של אפרת תפס אותנו בלי שום הכנה מוקדמת, עד עכשיו אנחנו מתקשים לעכל את זה. ההחלטה לתרום את האיברים נעשתה ביוזמתנו - ההורים, האחים ואני, כמעט ללא התלבטות. מי שהכיר את אפרת יודע כמה מקסימה, טובת לב ומלאת נתינה היא הייתה ואני משוכנע שזה מה שהיא הייתה רוצה שנעשה. עם הצער והאבל הכבד על לכתה, אנחנו רק יכולים לשמוח שיכולנו לעזור בהצלת חיים ואם אפשר לקרוא לזה נחמה אז הנחמה שלנו היא שאיבריה מתפקדים אצל אנשים אחרים. אני מקווה שבאמצעות המפגש הזה נוכל להעלות את המודעות להצלת חיים באמצעות תרומת איברים".

ד"ר אמנון אבנת, סגן מנהל מחלקה כירורגית ב' בסורוקה שביצע את השתלת הכליה: "אני שמח שהכליה נמצאה מתאימה למליכא שהגיעה לבית החולים בהתראה מידית לביצוע ההשתלה, שמביאה לכך שהיא התנתקה מהתלות במכשיר הדיאליזה ותוכל לקיים אורח חיים רגיל".

ד"ר משה זלוטניק, מנהל המחלקה לנפרולוגיה בסורוקה: "חולי כליות הנזקקים לטיפולי דיאליזה, רשאים להיכנס לרשימת ההמתנה הארצית לקבלת כליה במרכז הלאומי להשתלות. את ההשתלה ניתן לבצע גם בסורוקה, ללא קשר למרכז הרפואי שבו נתרמה הכליה המושתלת. עם קבלת ההודעה כי נמצאה כליה מתאימה, נדרש החולה להגיע במהירות לבית החולים שבו הוא רשום ומטופל, כדי לעבור הכנה רפואית. אחרי ההשתלה נשאר המטופל להשגחה במחלקה הכירורגית ובהמשך הוא עובר אל המחלקה לנפרולוגיה, שם מותאם לו טיפול תרופתי למניעה של דחיית השתל".

ד"ר מוטי קליין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ בסורוקה ונאמן השתלות בבית החולים: "כתוצאה ממחסור באיברים, חולים רבים הממתינים לתרומת איברים נפטרים לצערנו במהלך ההמתנה, בלא שנמצא להם תורם. הצוות הרפואי ומתאמת ההשתלות בסורוקה מסבירים ברגישות לבני המשפחה שיקירם נפטר את חשיבות התרומה שהיא בגדר הצלת חיים מיידית בחלק מן המקרים, ובחלק הופכת חולה כרוני עם איכות חיים ירודה לאדם בריא".

מצבה של מליכא משתפר מיום ליום, הכליה שהושתלה מתאוששת בהדרגה ובימים הקרובים היא צפויה להשתחרר לביתה.צילום: רחל דוד, סורוקה
בתמונה: מליכה ג'מעין ורוני כהן, בתה של אפרת כהן ז"ל

לכל ההצלחות «
אביעוז קריספין