ברוכים הבאים לעמותת ידידי המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה | לחדשות ועדכונים של המרכז הרפואי סורוקה


אודות | ההצלחות שלנו


‏02/08/2017
 

בן תרם כליה לאביו - ההשתלה בוצעה בהצלחה במרכז הרפואי סורוקה בשבוע שעבר.

 
ד"ר עבד אבו גנים, מומחה בכירורגיה שביצע את ההשתלה: "כמות התרומות של כליות מן החי הולכת וגדלה בשנים האחרונות. לעלייה במודעות הציבור לחשיבות של תרומות האיברים ולטכניקה הרפואית הלפרוסקופית שבה מבוצעת ההשתלה, יש חשיבות בהגדלת כמות התרומות".
 
על פי נתוני המרכז הלאומי להשתלות בינואר 2017, מנתה רשימת הממתינים הארצית להשתלת כליה 847 איש.  
מערך ההשתלות בסורוקה נותן מענה מקיף לצרכי המטופלים בתחום השתלות הכליה ומבוצעות בו השתלות כליה הן מתורמים נפטרים והן מתורמים חיים.
תרומת איברים מתורם חי מאפשרת הצלת חיים ושיפור דרמטי באיכות חיים של קרוב משפחה או של בן אדם אחר. 
ממדוח אלעטאונה, תושב חורה נשוי ואב לשבעה, שסבל מאי ספיקת כליות וטופל בדיאליזה בסורוקה במשך יותר משנה,  עבר בהצלחה השתלת כליה שתרם לו בנו דאהש.
למרות מחלותיו המורכבות של המטופל, הוא הוכנס לחדר ניתוח בסורוקה לפעולת ההשתלה לאחר שדאהש עבר ניתוח להסרת הכליה שתרם לאביו.
לקראת הניתוח, נעשתה הכנה מקיפה הכוללת הערכות של צוות מערך ההשתלות בסורוקה ובהשתלה נטלו חלק צוותים רבים: ויקטוריה סימון מתאמת השתלות כליה בסורוקה, הכירורגים  המשתילים, נפרולוגים, אורולוגים, צוות המרדימים וההתאוששות, אחיות חדר ניתוח ומחלקה ועובדים סוציאלים.
הניתוח עבר בהצלחה רבה וממדוח ודאהש שוחררו לביתם זמן קצר אחרי הניתוח.
 
ד"ר עסלי מורד סגן מנהל המחלקה האורולוגית בסורוקה: "לתרומת כליה מתורם חי יתרונות משמעותיים, שהבולט בהם הוא שהתורם לא צריך להמתין לתרומה ברשימת ההמתנה ושניתן לבצע את ההשתלה באופן מתוכנן ולהבטיח תנאים אופטימליים לביצועה. כמו כן הזמן בין נטילת הכליה מהתורם וההשתלתה קצר יותר, מה שמאפשר קליטה טובה יותר ושרידות מתמשכת יותר מבהשתלת כליה מנפטר".
 
פרופ' סולי מזרחי מנהל מחלקה כירורגית א' בסורוקה: "תרומת הכליה שהתבצעה בבית החולים היא דוגמה לניתוח מוצלח על אף מחלותיו המורכבות של המטופל. ברור יסודי, מלא ומקיף והכנה כוללנית מוקדמת סייעו באופן משמעותי למקבל הכליה לעבור את הניתוח בצורה מוצלחת וללא קשיים".
 
ד"ר עבד אבו גנים מומחה בכירורגיה בסורוקה וביצע את ההשתלה: "כמות התרומות של כליות מן החי הולכת וגדלה בשנים האחרונות.אנו עדים לעלייה בכמות התורמים החיים בכל המגזרים ומקווים שכמות זו תגדל.  לעלייה במודעות הציבור לחשיבות של תרומות האיברים ולטכניקה הרפואית הלפרוסקופית שבה מבוצעת ההשתלה, יש חשיבות בהגדלת כמות התרומות".
 
ממדוח אלעטאונה: "אני רוצה להודות לכולם על הטיפול המסור והמקצועי. אני גאה מאוד בד"ר עבד אבו גנים ובד"ר עסלי מורד על זה שהם חלק חשוב במערך ההשתלות בסורוקה ועושים מלאכתם נאמנה ביחד עם פרופ' מזרחי, פרופ' יוסף חביב וכל הצוות הרפואי והסיעודי שיש לו חלק בהצלחת הניתוח שלי".צילום: רחל דוד, סורוקה
בתמונה: ( מימין ): פרופ' יוסף חביב, מנהל מחלקה נפרולוגית בסורוקה, ד"ר מיכאל דובילט, מומחה בהרדמה, פרופ' סולי מזרחי, מנהל מחלקה כירורגית א' בסורוקה, ד"ר מחמוד אבו גנים, מומחה בכירורגיה , ד"ר עסלי מורד , סגן מנהל מחלקה אורולוגית בסורוקה, ד"ר , ד"ר בוריס רוגצ'וב , מומחה בנפרולוגיה ממדוח אלעטאונה, מושתל הכליה, ויקטוריה סימון מתאמת תחום ההשתלות בסורוקה ודעאש , הבן התורם.

לכל ההצלחות «
אביעוז קריספין