ברוכים הבאים לעמותת ידידי המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה | לחדשות ועדכונים של המרכז הרפואי סורוקה


אודות | ההצלחות שלנו


‏27/07/2017
 

ניתוח מציל חיים של הוצאת גידול ופעולה כירורגית נדירה של החלפת הוריד הנבוב התחתון בוצעה במרכז הרפואי סורוקה

 
סרגיי יוספה, תושב באר שבע, חולה אונקולוגי שסבל מגידול מפושט וגדול מאוד בחלל הבטן עבר ניתוח מורכב להוצאת הגידול שחדר לתוך הורידים הכליתיים והוריד הנבוב התחתון  (venae cavae).
הגידול  תפס את רוב החלל ודפנות הוריד הנבוב התחתון לפני כניסתו לאזור הכבד.
בנוסף הגידול התפשט לעורק המרכזי שמספק דם לכל אברי הבטן ( SMA ) ולורידים נוספים שמנקזים את הדם מאברי הבטן.
הווריד הנבוב התחתון הוא אחד משני כלי הדם הוורידיים העיקריים המנקזים דם מוחזר מכל רקמות הגוף לתוך הלב. העלייה הימנית בלב מעבירה את הדם המוחזר שקיבלה לחדר הימני, ומשם עובר הדם דרך ארבעה עורקים עיקריים לחימצון בנאדיות הריאה.
הגידול ממנו סבל סרגיי בחלל הבטן גרם לפגיעה חלקית של הניקוז הורידי של פלג הגוף התחתון ולפגיעה בניקוז הורידי של הכליה הימנית.
למרות הסיכון הכרוך בניתוח מורכב להוצאת גידול מסוג זה, סרגיי הוכנס לחדר ניתוח בסורוקה לפעולה נדירה ומצילת חיים של חיבור קבוע של שתל מלאכותי והוצאה שלמה של הגידול כולל החלק התפוס של הוריד הנבוב התחתון והפרדתו מהעורק המרכזי ( SMA ).
 
לקראת הניתוח נעשתה הכנה מקיפה הכוללת הערכות של צוות המחלקה לכירורגית לב חזה למקרה בו במהלך הניתוח ידרש לנתב את הדם הורידי מפלג הגוף התחתון דרך משאבה חיצונית ולדלג על האזור בו  צריכים לכרות חלק של הוריד הנבוב ולשמור על המשכיות ההחזר הורידי במהלך הניתוח.
בפועל לא נדרשה פעולה כזו והגידול הוצא  עם כריתה מלאה של הקטע התפוס בוריד הנבוב התחתון.
 
פרופ' סולי מזרחי, מנהל מחלקה כירורגית א' בסורוקה: "בשל ההיצרות הקשה של הוריד, שדרכה לא יכול להיות מנוקז הדם מפלג הגוף התחתון של הגוף ובמקביל בשל הצורך  לשמור על החזר ורידי של הכליה הימנית לתוך הוריד הנבוב, בוצעה פעולה נדירה ומצילת חיים של חיבור קבוע  של שתל מלאכותי ( גראפט ), צינור העשוי מגורטקס בקוטר של 14 מ"מ אשר חובר לוריד הנבוב לפני איזור ההצרות הקשה".
 
פרופ' יצחק אביטל, מומחה בכירורגיה אונקולוגית, הפטוביליארית, לבלב,HIPE  ומנהל מרכז הסרטן בסורוקה מוסיף: "פעולה זו יצרה קטע של וריד נבוב תחתון שבנוי משני צינורות, האחד טבעי ומוצר שמשמש כוריד כליתי והשני מלאכותי ורחב ובכך התאפשרה הוצאה מלאה של התהליך הגידולי ממנו סבל המטופל.
מעבר לפעולה נשמר תפקודה של הכליה הימנית שנותרה לו,  שמנעה יצירת בצקת קשה של פלג הגוף התחתון שהיתה עשויה להיגרם אילו הושארה היצרות הוריד הנבוב ללא הניקוז המלאכותי".
  
סרגי יוספה: " אני רוצה להודות לכל הצוות הרפואי על המקצועיות והטיפול המסור שקיבלתי. אני שמח שצוות כל כך מיומן ואיכותי טיפל בי  והתמזל מזלי שפרופ' אביטל  ניתח אותי . אני מרגיש טוב על אף הניתוח המוורכב שעברתי".
 
הניתוח עבר בהצלחה רבה  וסרגיי שוחרר לביתו כעבור מספר  ימים.צילום: רחל דוד, סורוקה
בתמונה: מלי ממן, אחות אחראית כירורגית א', פרופ' סולי מזרחי מנהל מחלקת כירורגית א', סרגיי יוספה, פרופ' יצחק אביטל, מנהל מרכז הסרטן בסורוקה, גלינה וייס, אחות כירורגית א', לירז מרדכי עובדת סוציאלית מחלקת כירורגית א'.

לכל ההצלחות «
אביעוז קריספין