ברוכים הבאים לעמותת ידידי המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה | לחדשות ועדכונים של המרכז הרפואי סורוקה


אודות | ההצלחות שלנו


דרמה במרכז הרפואי סורוקה - חייה של יולדת ניצלו

דרמה בסורוקה - ניתוח מורכב להצלת חייה של יולדת שליבה הפסיק לפעום במהלך ניתוח קיסרי
דרמה בחדר לידה בסורוקה. מקרה נדיר: התעוררה יולדת לאחר שליבה הפסיק לפעום במהלך ניתוח קיסרי כתוצאה מתסחיף ריאתי. היא עברה החייאה, חוברה למכונת לב ריאה (אקמו) ועברה צינתור וניתוח לב מורכב בחדר ניתוח היברידי להוצאת קרישי הדם שחסמו את עורקי הלב והריאות. ״הסיכוי לשרוד אירוע מסוג זה נמוך מאד״, אומרים מומחי סורוקה.

הצוות הרפואי נלחם על חייה והציל אותה ואת התינוק שחולץ מרחמה תוך שהיא בקריסת מערכות.
 
במהלך סוף השבוע פונתה לביה״ח סורוקה אשה בת 35 בשבוע 38 להריונה. היא הובהלה לחדר ניתוח לניתוח קיסרי בשל חשד למצוקת עובר. במהלך הניתוח פסק ליבה לפעום באופן פתאומי והצוות הרפואי שכלל גינוקולוגים (ד״ר נטע בן שלום תירוש, ד״ר אלעד לרון, ד״ר מיחאי מאירוביץ׳) ומרדים (פרופ׳ יורם שפירא, יו״ר החטיבה להרדמה בסורוקה) החל לבצע פעולות החייאה. חולץ עובר שהתאושש במהירות. בתום פעולת החייאה ממושכת חזר הלב לפעום והאשה הועלתה על מכשיר לב ריאה (אקמו). צוות המחלקה לניתוחי לב חזה שכלל את מנהל המחלקה פרופ׳ גדעון סהר, ד״ר אורן לב רן וד״ר ירון ישי, קרדיולוגית ד״ר  מירי מרקין, טכנאי לב ריאה, אחיות חדר ניתוח, הגיעו במהרה לחדר ניתוח נשים יחד עם מכשיר האקמו והציוד הרלוונטי והעבירו את היולדת, כשהיא מחוברת למכשיר האקמו לחדר ניתוח היברידי.
 
פרופ׳ סהר: ״האישה סבלה מדימומים קשים ורק לאחר שהשתלטנו על הדימום החלה פעולת הצנתור. אז הבחנו שאכן מדובר בקרישי דם בעורק הריאה. היא עברה ניתוח לב מורכב להוצאת קרישי הדם שחסמו את עורקי הלב והריאות. הניתוח אפשר זרימת דם תקינה בין הלב לריאות, מה שלא התאפשר קודם לכן כתוצאה מהקריש״.
 
מוסיף פרופ׳ גדעון סהר, מנהל המחלקה לכירורגית לב חזה בסורוקה:  "במקרה דרמטי זה הבאנו לידי מיצוי את היכולות הייחודיות של סורוקה בשילוב של: הטכנולוגיה המתקדמת של מכשיר האקמו יחד עם חדר ניתוח היברידי (בו ניתן לבצע גם צנתור אבחוני וגם ניתוח לב פתוח) עם צוותים רפואיים יעודיים שאפשרו לנו להתמודד עם קריסת הלב והריאות וייצרו סיכוי נוסף להציל את חייה של היולדת״.
 
פרופ׳ איתן לוננפלד, מנהל החטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה: ״מדובר במקרה נדיר של תסחיף ריאתי מסיבי שבו קריש דם מגיע לריאות וגורם לקריסתן ולפגיעה בתפקוד הלב. זהו אתגר עצום לכל הצוות הרפואי שנרתם מיד למצב הקיצוני והדרמטי אליו נקלעה האישה. במאמצים הרואיים שיתפו פעולה כל הצוותים הרפואיים ונלחמו על חייה של היולדת בסיטואציה כל כך מורכבת״.
 
היא מאושפזת כעת ביחידה לטיפול נמרץ במחלקה לכירורגית לב חזה. חל שיפור משמעותי במצבה, יציבה המודינמית, היא התעוררה, נושמת בכוחות עצמה ומתקשרת עם סביבתה.צילום: סורוקה
בתמונה: מרדימים, טכנאי לב-ריאה וטכנאי צנתורים בהכנה לצנתור בחדר ההיברידי בסורוקה.

לכל ההצלחות «
אביעוז קריספין