ברוכים הבאים לעמותת ידידי המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה | לחדשות ועדכונים של המרכז הרפואי סורוקה


כתבות ומאמרים


לאימא שלך או לדודתך היו לידות מוקדמות? גם את בסיכון ללידה מוקדמת.

מחקר חדש מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה ומאוניברסיטת בן-גוריון מצא כי סיפור משפחתי של לידה מוקדמת, הן לאימא או לאחיותיה, הינו גורם סיכון ללידה מוקדמת.
פרופ אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה: "יש לזכור שלידה מוקדמת היא סיבוך לא נדיר שמערב כ 5%-10% מההריונות, ועלול לגרום לתחלואה לא פשוטה".
 
לידה מוקדמת מוגדרת כלידה שמתרחשת בין שבוע 20+0 ל-36+6 להריון ומהווה את הסיבה המובילה לתמותה ותחלואה של ילודים, והסיבה הכי שכיחה לאשפוזים טרום-לידתיים.
 
מחקר חדש שבוצע במרכז הרפואי  האוניברסיטאי סורוקה עקב  אחר תוצאות לידה של מעל  2,300 אימהות ובנותיהן שילדו בסורוקה.
 צוות המחקר כלל את הרופאים ד"ר יוני שרף ופרופ' אייל שיינר מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה, וכן חוקרים מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' נטליה בילנקו, פרופ' אילנה שהם-ורדי
ורוסלן סרג'יאנקו.
 המחקר שפורסם החודש בעיתון הבינלאומי למיילדות וגינקולוגיה (Am J Perinatol. ) מצא שבאופן מובהק הסיכון ללידה מוקדמת היה גבוה יותר ב 34% בקרב נשים שגם האימהות שלהן חוו לידה מוקדמת. הסיכון נשאר מובהק גם לאחר תיקנון למערפלים כמו מוצא וגיל היולדת. נתון מפתיע נוסף היה שאם לאחת הדודות היו לידות מוקדמות הרי שגם כאן הסיכון של האם ללדת מוקדם היה גבוה ב 30%.
 
 פרופ אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה: "תוצאות המחקר מראות שיש לקחת היסטוריה רפואית גם של האם והדודות כאשר באים לשקול  סיכון לסיבוך הריוני כמו לידה מוקדמת.  יש לזכור שלידה מוקדמת היא סיבוך לא נדיר שמערב כ 5%-10% מההריונות, ועלול לגרום לתחלואה לא פשוטה. נשים בסיכון יוכלו להרוויח ממעקב צמוד וגילוי סימני לידה מוקדמת מוקדמים."צילום: רחל דוד, סורוקה
בתמונה: פרופ אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' במרכז הרפואי סורוקה

לכל הכתבות ומאמרים «
אביעוז קריספין