ברוכים הבאים לעמותת ידידי המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה | לחדשות ועדכונים של המרכז הרפואי סורוקה


כתבות ומאמרים


 ‏2016–12–13
 

סורוקה LIVE בעמוד הפייסבוק של הכללית – הצצה נדירה אל תוך המוח האנושי והשקת מרכז המוח בסורוקה – מרכז רפואי אוניברסיטאי

 
מאות אלפי צפיות ביום השידורים המיוחד בפלטפורמת פייסבוק - ללא עריכות, ללא פילטרים וללא צנזורה - שהתקיים לאורך כל היום 
 
מאות אלפי צפיות בעמוד הפייסבוק של כללית ביום של שידורים חיים מסורוקה שהתקיים היום.
במשך יום שלם, התאפשרה הצצה נדירה למוח האנושי, ללא עריכה וללא פילטרים.
 
לראשונה בישראל, נחשפו גולשי הפייסבוק לתוכן חדש וחווייתי בהצצה נדירה אל תוך המוח האנושי.
במהלך היום "פרצנו" בשידור חי לניתוחי מוח מצילי חיים, לצנתור מוח, להליך היפנוזה, לבדיקת MRI  מוח בעובר ולסיפורים מרגשים, שבאמצעותם העברנו את החדשנות ואת היכולות הרפואיות של צוות מרכז המוח המתקדם בבית החולים.
 
חלק מהסיפורים הרפואיים של היום:
  • אישה בשנות ה50  לחייה ממרכז הארץ שסובלת מקבנרומה - מום של כלי הדם במוח,  שיכול לגרום לסימפטומים עקב הנפח שהוא תופס והלחץ שלו על רקמת המוח הסמוכה. בשידור חי הדגים ד"ר ישראל מלמד, סגן מנהל המחלקה הנוירוכירורגית את הוצאת המום מכלי הדם במח.
  • מטופלת בת 34 שבמהלך ההיריון סבלה ממגרנות חזקות ומלחצים בראש עד כדי אשפוז במחלקה הניורולוגית, וניסתה טיפולים תרופתיים שלא הניבו תוצאות. היא הגיעה לד"ר יעקב עזרא, סגן מנהל המחלקה הנוירולוגית בסורוקה והתחילה טיפולים בהיפנוזה שהקלו על הסימפטומים. במהלך השידור עברה המטופלת היפנוזה והרפיה.
  • צנתור מח בלייב למטופל שסובל ממפרצת במח, שבוצע ע"י ד"ר ענת חורב מצנתרת המח בסורוקה.
בצנתור התבצע צילום תלת מימד של המפרצת כדי להעריך את גודל המפרצת, צורתה והקשיים הצפויים בטיפול בה.
מפרצות מוחיות הינן אזורים בהם יש חולשה של  כלי הדם במח ונוצר מאין "כיס" בולט בכלי הדם.
מפרצות מוחיות מעל גודל מסוים ובמיקומים מסוימים נוטות לדמם. הדימומים ממפרצות הינם מסכני חיים ולכן מפרצות שמזוהות באופן אקראי טרם דימום מטופלות באופן אלקטיבי.
אצל החולה הזה זוהתה המפרצת לאחר שאושפז עם שבץ מוחי. כחלק מההערכה של כלי הדם התגלתה באופן אקראי המפרצת. הצנתור בוצע בחדר הנוירואנגיו ביפלאנרי החדש המתקדם בארץ שנחנך בשבוע שעבר.
  • ביצוע ביופסיה בתוך המח במטופלתבשנות ה50 לחייה שסובלת מגידול בעומק המח בחלק הקדמי שלו.   במהלך הפרוצדורה עברה המטופלת בהרדמה מלאה ביופסיה בגידול המוחי- באמצעות מערכת ניווט  מתקדמת ביותר שמאפשרת להגיע לדיוק מירבי.
  • ד"ר אילן שלף, מנהל מכון הדימות בסורוקה, נוירורדיולוג ביצע בשידור חי בדיקת MRI  מח לעובר בשבוע 32 להריון. הבדיקה הזו מאפשרת לגלות או להפריך חשד למומים קשים במח של העובר.
  • בדיקת וידאו EEG  לילד בן 8.5 שסובל מאפילפסיה. בבדיקה זו, על ידי רישום של גלי המח בו זמנית בצפייה בילד שאל מוחו מוצמדות אלקטרודות, מאפשרת לקבוע אם מדובר באפילפסיה או באירועים אחרים. ד"ר איריס נוימן מומחית בנוירולוגית ילדים ובאפילפסיה הדגימה את הבדיקה. 
ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה סיכם את יום השידורים המיוחד: "יום השידורים הזה הראה קצה קצהו של יכולות הצוותים המובילים בסורוקה בתחום המח ובהחלט ממצב את בית החולים כמרכז ארצי בתחום שמהווה אבן שואבת למומחים, לטכנולוגיה חדשנית ומתקדמת וכמובן למטופלים מכל רחבי הארץ. 
 
בשנים הקרובות נמשיך לפתח מרכזים נוספים כדוגמת המרכז הכוללני לטיפול ולחקר מחלת הסרטן שייפתח בשנה הקרובה, גם הוא מהווה חוד החנית בתחום האונקולוגי עבור תושבי הנגב ותושבי מדינת ישראל בכלל". 
 
על מרכז המוח בסורוקה
מספרם של הסובלים מתחלואת מוח גדל מאוד בשנים האחרונות וצפוי לגדול אף יותר. הזדקנות האוכלוסייה, שיפור ההישרדות של חולים בגילים שונים והתקדמות הרפואה, גורמים לכך שתחלואת המוח הפכה סיבה מובילה לתחלואה בעולם המערבי.
 
מורכבותו האדירה של המוח האנוש,  הביאה לכך שכמה מקצועות רפואיים, כגון:  נוירולוגיה, נוירוכירורגיה, שיקום, נוירורדיולוגיה ופסיכיאטריה עוסקים כולם בטיפול באנשים הסובלים מתחלואת מוח, כל אחד מהם מנקודות מבט שונות, בגישות שונות ובטכניקות שונות.
 
התקדמות הידע בעשורים האחרונים הביאה להבנה שלא ניתן לבודד את הטיפול בחולים הסובלים ממחלות מוח סביב מקצוע אחד, ונדרש שילוב כוחות מקצועיים סביב המטופלים על מנת להעניק את הטיפול המיטבי.
 
ההתקדמות המדהימה בחקר המוח מחייבת שילוב כוחות של קלינאים במקצועות השונים עם חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון ויכולה להביא לשיפור דרמטי בטיפול בחולים.
 
המרכז הרפואי סורוקה זיהה את תחום רפואת המוח כתחום מרכזי באסטרטגיית ההובלה שלו. בשנים האחרונות הגביר מאוד את פעילותו בתחום, נכנס לתחומי פעילות חדשים ומגייס כוח אדם מקצועי על מנת לעבות את יכולותיו בתחום – כל אלה במסגרת מרכז המוח בסורוקה שמושק בימים אלה.
 
במרפאות מרכז המח שנפתחו בסורוקה מלווה המטופל על ידי צוותים מהדיסיפלינות הרלוונטיות השונות במטרה ליצור רצף אבחוני וטיפולי תחת קורת גג אחת ובכך גם להמשיך ולשפר את השירות הניתן למטופל. 
 
 צילום: דוברות סורוקה
בתמונה: למעלה: ד"ר ענת חורב במהלך צנתור המח בלייב. למטה: ד"ר אילן שלף במהלך ביצוע בדיקת MRI מח לעובר

לכל הכתבות ומאמרים «
אביעוז קריספין