ברוכים הבאים לעמותת ידידי המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה | לחדשות ועדכונים של המרכז הרפואי סורוקה


כתבות ומאמרים


 05.07.16  

נשים דתיות סובלות יותר מדיכאון לאחר לידה – כך עולה ממחקר חדש שבוצע  בסורוקה. החוקרים סבורים שבאמצעות  שאלון אבחון שתעבור אישה הרה בשליש האחרון של ההריון, ניתן יהיה להחליש את התסמינים באמצעות טיפול מתאים."

ישנה אבחנה בין שלושה סוגים עיקריים של דיכאון: דכדוך שהוא השכיח ביותר, דיכאון פסיכוטי שהוא הפרעה חמורה אך נדירה ביותר ודיכאון לאחר לידה היכול להופיע שבועות עד חודשים לאחר הלידה ונפוץ בקרב 15-10 אחוז  מהיולדות" - מסבירה ד"ר תמר כוסף, פסיכיאטרית מהמחלקה הפסיכיאטרית בסורוקה.
דיכאון הריוני מופיע בקרב 25-6.3 אחוזים מהנשים ההרות ומאופיין במלנכוליה, בהפרעות בשינה ובתיאבון, בעייפות במהלך היום, בירידה בחשק המיני ובאפיזודות של דיכאון לא פסיכוטי בחומרה קלה עד בינונית במהלך ההריון, כאשר לכ-10% מהנשים מאפיינים של דיכאון מז'ורי.
בדיכאון לאחר לידה (PPD), ישנה אבחנה בין שלושה סוגים עיקריים של דיכאון:
  • דכדוך - השכיח ביותר
  • דיכאון פסיכוטי - הפרעה חמורה אך נדירה ביותר
  • דיכאון לאחר לידה, היכול להופיע שבועות עד חודשים לאחר הלידה ונפוץ בקרב 15-10  מהיולדות.
ממחקרים שנערכו במדינות שונות בעולם בשלושת העשורים האחרונים, עולה כי תופעת הדיכאון נפוצה בקרב נשים בשיעור כפול מזה של גברים.
מצבי דיכאון מלווים לעיתים במחשבות על מוות והתנהגות של פגיעה עצמית עד כדי ניסיונות אובדניים ולפיכך מחייבים התערבות טיפולית מקצועית.
מטרת המחקר שבוצע ביחידה למחקר בסיעוד בסורוקה, הייתה אמדן של שיעור הדיכאון לאחר לידה בקרב נשים הרות, זיהוי של  גורמי סיכון להתפתחות המחלה  והערכת תכניות התערבות בהתאם לסולם  Edinburgh .  
פליסה פרחגרוד, מנהלת סיעוד במחלקת נשים ב' בסורוקה ואחת מעורכות המחקר: "במחקר נבדקו כ-200 נשים. כל הנשים עברו בין השבועות ה- 24-34 להריונן שאלון על מנת לזהות מי מהן נמצאת בסיכון לסבול מדיכאון לאחר הלידה. לאחר הלידה בדקנו שוב את כל הנשים. כל מי שאובחנה כסובלת מדיכאון לפני הלידה קיבלה טיפול כבר בשלב ההריון והתסמינים של הדיכאון לאחר הלידה היו חלשים יותר, דבר שמעיד על חשיבות האבחון והטיפול עוד לפני הלידה".  
בנוסף מצאו החוקרים שנשים דתיות ומסורתיות סובלות יותר מדיכאון לאחר לידה: 36% מהנשים שהשתתפו במחקר היו חילוניות ומתוכן רק 12% סבלו מדיכאון, 40% מהנשים שהשתתפו במחקר היו מסורתיות ומתוכן 50% סבלו מדיכאון ו-19% מהנשים שהשתתפו במחקר היו דתיות ו-58% מהן סבלו מדיכאון.
המחקר הנוכחי מצרף גם נשים דתיות ומסורתיות לקבוצת הסיכון לסבול מדיכאון לאחר הלידה.
"אנחנו יודעים שדת היא דבר מגן בדרך כלל גם מפני דיכאון וגם מפני חרדה. יתכן שגם במגזר הדתי לא כל הריון הוא הריון רצוי ובמגזר הזה יש רגישות לכל הקשור להפלות. ייתכן ונוצרים מצבים של הריונות לא רצויים שזה אחד הגורמים לדיכאון לאחר לידה", אומרת ד"ר תמר כוסף, פסיכיאטרית מהמחלקה הפסיכיאטרית בסורוקה.

לכל הכתבות ומאמרים «
אביעוז קריספין