ברוכים הבאים לעמותת ידידי המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה | לחדשות ועדכונים של המרכז הרפואי סורוקה


כתבות ומאמרים


04/04/2016

ניתוח תוספתן (אפנדציט) בפג שמשקלו 1,200 גרם, בוצע במרכז הרפואי סורוקה

 
ד"ר ניצה היימן נוימן, מומחית בכירורגית ילדים וסגנית מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "בסקירת הספרות העולמית, מדובר במקרה נדיר ומתוארים מקרים בודדים של תינוקות בכלל ושל פגים בפרט, שעברו ניתוח בשל דלקת בתוספתן".
 
צליל זפרני, תושבת אופקים בת 23, ילדה בשבוע 29 להריונה פג במשקל של 900 גרם, לאחר שלקתה ברעלת הריון והובהלה לניתוח חירום.
הילוד אושפז בפגיה וכעבור כחודש ימים, בעקבות ממצאים של בטן תפוחה ושל כליאות חוזרות של בקע מפשעתי,  בוצע ניתוח לתיקון בקע מפשעתי. ביומיים שלאחר הניתוח לא חל שיפור משמעותי במצבו ולאחר שנצפתה תמונה של בטן חריפה, בוצע ניתוח בטן שבו נמצא כי התמונה הבטנית היא תגובה לדלקת התוספתן. התוספתן הוצא והפג טופל כמקובל בטיפול תומך, אנטיביוטיקה וניקוז חלל הבטן.
 
בטיפול בפג לקחו חלק רופאים מומחים מכירוגית ילדים, חטיבת הרדמה והפגיה.
 
ד"ר ניצה היימן נוימן, מומחית בכירורגית ילדים וסגנית מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "בסקירת הספרות העולמית, מדובר במקרה נדיר. מתוארים מקרים בודדים של תינוקות בכלל ושל פגים בפרט שעברו ניתוח בשל דלקת בתוספתן.  דלקת בתוספתן שכיחה בעשור השני לחיים אך יכולה להופיע בכל גיל. בילדים הצעירים מגיל 5, מודגמת בדרך כלל תמונה של תוספתן מנוקב והדלקת מערבת את החלל התוך צפקי בצורה קשה".
 
צליל זפרני, אימו של התינוק "לא ציפינו ללידת פג ואנו עדיין בתהליך הסתגלות. הצוות הרפואי והסיעודי טיפל בנו בצורה מסורה, עם יחס מאוד אישי ורגישות למצב. הופתעתי מאוד לגלות שמדובר בדלקת בתוספתן בגיל כה צעיר. משהו שהוא מאוד נדיר. היום אנחנו אחרי זה ומצבו של התינוק משתפר, הוא מחלים מהניתוח, נושם בכוחות עצמו, הוא עולה במשקל ושוקל כיום 1.845 ק"ג."צילום: דינה פרנקל, סורוקה
בתמונה: הורי הילוד

לכל הכתבות ומאמרים «
אביעוז קריספין