ברוכים הבאים לעמותת ידידי המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה | לחדשות ועדכונים של המרכז הרפואי סורוקה


כתבות ומאמרים


  ‏28/03/2016 

"1 מכל 100 אנשים מתמודד עם אפילפסיה" 


"בישראל חיים למעלה מ- 70,000 אנשים המתמודדים עם אפילפסיה"
 
"50% מהילדים המאובחנים עם אפילפסיה יחלימו תוך מספר שנים"
 
בדיקת ניטור וידאו EEG מהווה נדבך מרכזי בתהליך האבחון של חולי האפילפסיה
שירות זה של ניטור וידאו EEG  בילדים הופעל בימים אלה בסורוקה כחלק מתהליך הקמת מרכז המח
 
על כל אלה ועוד לציון שבוע המודעות הבינלאומי לאפילפסיה
המצוין בימים אלה
 
 
אפילפסיה היא מחלה נפוצה הפוגעת בכ- 1% מהאוכלוסיה ומתאפיינת בהתקפים אפילפטיים הנובעים מפעילות חשמלית עודפת של תאי המח. בזמן ההתקף האפילפטי קיימת פעילות חשמלית מוגברת בתאי עצב, בחלקים מסוימים במוח או בכולו. האזור או האזורים בו מתרחשים השינויים יקבע את צורת ההתקף. המחלה עלולה להתבטא במגוון צורות - מניתוקים קצרים הנמשכים שניות ספורות עד לפרכוס עם אובדן הכרה הנמשך מספר דקות.
כ- 70% מהחולים שמטופלים בתרופות אנטי-אפילפטיות חופשיים לגמרי מהתקפים.
 
בדיקת ניטור וידאו EEG מהווה נדבך מרכזי בתהליך האבחון של חולי האפילפסיה בכלל ואפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי  בפרט. בדיקות ניטור וידאו EEG היא הבדיקה המדויקת והאמינה ביותר לקביעת קיום מחלת האפילפסיה, מקור ההתקפים וסוג ההתקפים האפילפטים.
שירות זה של ניטור וידאו EEG  בילדים הופעל בימים אלה בסורוקה בחדר ייעודי על ידי צוות מומחים מהיחידה לנוירולוגיית ילדים בראשותו של פרופ' זמיר שורר וצוות המחלקה לילדים ד' בראשותו של פרופ' מתי ליפשיץ, יחד עם טכנאים, כחלק מתהליך הקמת מרכז המח בסורוקה.
 
ד"ר איריס נוימן, נוירולוגית ילדים מומחית באפילפסיה:  "בבדיקה זו אנו משתמשים במכשיר הרושם את הפעילות החשמלית של המוח ומצלם את החולה בו זמנית. כך ניתן לקבוע במדויק את הקשר בין הפעילות החשמלית הלא תקינה לבין ההסתמנות הקלינית של ההתקף  (התנהגות החולה בזמן התקף). הרישום מתבצע באופן רציף לפרק זמן של יממה  או יותר, לפי הצרכים הקליניים ולפי תדירות ההתקפים".
 
במרכז הרפואי סורוקה פועל מרכז חינוך לאפילפסיה ע"ש אניטה קאופמן ז"ל בראשותה של גלית גרינברג- מרכז ייחודי בארץ, המעניק תמיכה לחולי אפילפסיה ולבני משפחותיהם ובמקביל מקיים פעילויות להידוק הקשר עם הקהילה, להעלאת המודעות למחלת האפילפסיה, להפגת דעות קדומות באוכלוסייה הכללית וללימוד התנהגות נכונה בעת התקף אפילפטי.
מטרתו העיקרית של המרכז לחינוך לאפילפסיה בסורוקה היא להפחית את רמת החרדה של אנשים המתמודדים עם האפילפסיה ואת נטייתם להסתיר את דבר המחלה ולהעלות את מודעות הציבור למחלה. היעד הוא לשנות את הסטיגמה המתקשרת למחלה ולהפחית את הפחד של הציבור מפניה על־ידי חינוך בסיסי על מחלת האפילפסיה ולימוד הוראות מתן עזרה ראשונה בזמן התקף.
צוות המרכז לחינוך לאפילפסיה  קיים עד היום למעלה מ ל־3,000 הרצאות על המחלה ברחבי הארץ ללא תשלום. ההרצאות ניתנות לקהלים מגוונים: מורים ותלמידים, גננות ומטפלות, אנשי מקצוע פרה־רפואיים, הורים והקהל הרחב. ההרצאות מתקיימות.
ואולם, למרות ההסברה, קיימת עדיין בורות בנושא האפילפסיה ובמרכז החינוך מתקבלות שיחות טלפון המעידות על־כך.
ליצירת קשר עם המרכז לחינוך לאפילפסיה ניתן להתקשר בטלפון: 08-6244481 צילום: רחל דוד, סורוקה
בתמונה: בדיקת ניטור וידאו EEG בתמונה רות בוסקילה, טכנאית EEG

לכל הכתבות ומאמרים «
אביעוז קריספין