ברוכים הבאים לעמותת ידידי המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה | לחדשות ועדכונים של המרכז הרפואי סורוקה


כתבות ומאמרים


 
‏09/01/2018

לשוב לחיים מלאים במהרה - תכנית ייחודית של רצף טיפול בשיקום הוצגה לראשונה בכנס בינלאומי במוסקבה על ידי מומחי סורוקה והכללית

 
צוות מומחי המרכז הרפואי סורוקה ומומחי הכללית הציג במוסקבה קונספט טיפולי חדש בשיקום, בכנס הבינלאומי הראשון לשיקום שנערך לאחרונה. השתתפות בכנס בינלאומי זה היא חלק משיתוף פעולה בין ישראל ובין הפדרציה הרוסית, "שיקום רוסיה - ישראל" בנושא "שלבים והמשכיות של שיקום רפואי".
 
כחלק מהידע והניסיון הקליני של המרכז הרפואי סורוקה וכללית מתקיימים שיתופי פעולה אקדמאיים בעולם.
חשיבות הרצף הטיפולי והקשר בין הקהילה ובתי החולים הביא את מומחי סורוקה והכללית לבנות תכניות "רצף טיפול" המשפרות את יעילות הטיפול ואיכותו ושמות את המטופל ומשפחתו במרכז.
 
"רצף טיפול בשיקום" כגישה טיפולית חדשנית, בה ההתערבות הטיפולית מהמיון ועד הבית הינה מיידית ומקצרת את האשפוז ביותר משליש בהשוואה לגישה הנהוגה במחלקות שיקום רגילות. הגישה שפותחה הוצגה בכנס על ידי ד"ר יולי טרגר מנהל מחלקת השיקום בסורוקה  וד"ר לנה לוצקי- טרגר, רופאה שיקומית מחוזית של כללית מחוז דרום, מומחית ברפואה פיזיקלית ושיקום בסורוקה. השיטה הטיפולית מיושמת בסורוקה ובבתי חולים נוספים כמו לוינשטיין והעמק.
התוכנית שפותחה כוללת שימוש בטכנולוגיות רפואיות שונות וגישות שונות בשלבי האשפוז. הפרוטוקול ייחודי בכך שהוא מאפשר איתור  נקודה אופטימלית, רפואית ומותאמת אישית למטופל על פי צרכיו המיוחדים.
בעקבות יישום תכנית זו של רצף טיפולי בשיקום השתפרו באופן משמעותי התוצאות הפונקציונליות של מטופלים, הן לאחר פגיעה נוירולוגית והן לאחר פגיעה אורתופדית. האישפוז הממוצע לשיקום נוירולוגי התקצר בכ – 30%  בממוצע.
 
מחלקת השיקום בסורוקה שנפתחה לראשונה בנגב לפני כשלוש שנים כוללת: צוות רב מקצועי רפואי וסיעודי ייעודי לשיקום, פיזיותרפיסטים, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג שיקומי ועובדת סוצאלית. ציוד חדיש ומתקדם עומד לרשות הצוות והמטופלים בתהליך השיקום המורכב.
 
ד"ר יולי טרגר מנהל מחלקת השיקום בסורוקה : "התערבות מידית בתהליך השיקום משפרת את תוצאותיו ומקצרת משמעותית את החזרה הביתה. הגישה כוללת בניית תכנית אישית למטופל יחד עם משפחת ובמסגרת צוות רב תחומי. בניית התכנית נעשית על פי נסיון קליני רב שנים. הפרוטוקול מגדיר תכנית לצוות רפואי
ופרארפואי בבית החולים והוא כולל שיתוף והנחיות של צוותי רפואה בקהילה ואף את בני המשפחה והמטופל עצמו. עקרונות שיקום רב תחומי על כל שלב הוא הכרחי עבור שיפור מצבו של המטופל. הפעילות נעשית באווירה ביתית מוכרת ברמה הגבוהה ביותר של איכות החיים. ההמשכיות של טיפול שיקומי, צעד אחר צעד, מפחיתה באופן משמעותי את משך זמן האשפוז בבית החולים ומשפרות את התוצאות הפונקציונליות לאחר פגיעות נוירולוגיות ואורתופדיות".
 
בתמונה: ד"ר מוכנוב ביקטור, רופא שיקום ממרכז רפואי FMBA במוסקבה יחד עם ד"ר יולי טרגר, מנהל מחלקת השיקום בסורוקה, וד"ר לנה לוצקי- טרגר, רופאה שיקומית מחוזית של כללית מחוז דרום בכנס במוסקבה.

לכל הכתבות ומאמרים «
אביעוז קריספין